Gácsi István üzente 9 éve

Örülök a tetszésnek, kutatást azért túlzás emlegetni.
Mikroszkóp inkább nagyobb gyerekeknek való, és jó ha van a közelében mikroszkópozásban jártas személy.

Válasz

czihaki viktoria üzente 9 éve

Nagyon tetszik István az asztalod és a kutatásod-- remélem sokkal többre is kíváncsi vagy és képes is hogy elérd.

Pár éve vettem mikroszkópot az unokámnak, de nem sok sikert értem el vele. De hát nem vagyunk egyformák nem igaz?

Válasz

Gácsi István üzente 9 éve

Egyetértek azzal amit írtál, biztosan homályosan vagy rosszul fogalmaztam valamit, azért írsz félreértésről.

Válasz

Pintér Csaba üzente 9 éve

Azt hiszem félreértettük egymást. Rovarfényképezésre természetesen nem az átvilágítós, v. biológiai mikroszkópot kell érteni (van egy-két kivétel, pl. atkák), hanem a sztereomikroszkópot!! Azzal viszont nagyon is lehet rovart fényképezni, a rétegfelvételeimet kivétel nélkül ilyennel készítem, és az élességállítót viszem mindig kicsit tovább. Biológiai mikroszkóppal a 200-300 mikrométer alatti dolgok fényképezhetők. Én így értelmeztem. Az ottani rétegfelvételezést, meg a mikro-élességállító csavarral végzem.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 9 éve

Igazad van. A tárgyasztalra helyezés a legjobb megoldás. (ezt persze valószínűleg a rovar nem éli túl, sőt meg sem éli.)

Köszönöm a linket. Próbálok ötleteket meríteni belőle. Az EOS utility tényleg remek dolog. Csabával ellentétben jobban szeretem a gép képernyőjét használni, és ez a program lehetővé tesz minden beállítást a számítógépről.

Válasz

Gácsi István üzente 9 éve

Illetve itt van Canon EOS 600D-hez ismertetés :
http://www.lmscope.com/produkt22/Canon_EOS_600D_on_microscope_en.shtml

Válasz

Gácsi István üzente 9 éve

Köszönöm a hozzászólásokat és a tanácsokat !
Rovarok fotózására tényleg nem igazán alkalmas a biológiai mikroszkóp.
A fényképezőgéppel való fókuszsorozatot talán meg lehetne oldani a mikroszkóp tárgyasztalának finom mozgatásával is. Pl. a fényképezőgépet stabilan rögzíteni, a rovart meg ráültetni a tárgyasztalhoz rögzített apró léc végére :)
Valahol azt olvastam, egy jó fényképezőgéphez, ha ki akarjuk használni a képességeit, kb. ugyanolyan értékű objektívre kell beruházni ... :(
Mikroszkópos fényképező szerszámokról szól ez az oldal :
http://www.lmscope.com/produkt22/Canon_EOS_650D_on_microscope_en.shtml

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 9 éve

A rovarok fotózásához nem feltétlenül kell mikroszkóp. Pláne, ha azt szeretnéd, hogy a rovarra rá is lehessen ismerni. Lehet, hogy a jelenlegi fényképezőgéped is alkalmas erre. Az kell hozzá, hogy a gépedre aplikálni lehessen egy előtét lencsét. Ha van szűrőmenet rajta, akkor már nyert ügyed van. Mondjuk a fókuszsorozat már egy cseppet problémásabb, mert akkor a gép állványra kell buherálni valami mikrómozgatót.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 9 éve

Gondolom, hogy komolyabb mikroszkópjuk van, mint nekünk.
Tudom, hogy a nagyobb szenzor lényegesen jobb minőségű képeket tud készíteni, de a mi mikroszkópunkon nincs akkora, és annyi beállítási lehetőség, mint amennyire szükség lenne. Nem a levegőbe beszélek. Kb. egy hónapja vettem egy Canon EOS 600D DSLR-t. Még mindig szenvedek, hogy a mikroszkópot valahogy hozzá igazítsam. Ha sikerül, részletesen beszámolok róla, hogy hogyan csináltam.
Ami a fényképezőgépet illeti, bátran nevezhetjük inkább pénzfalónak. A hozzáadott kit objektívvel nem tudok olyan jó képeket készíteni, mint a bridge gépemmel. Ha jobb minőségű objektíveket szeretnék venni hozzá, objektívenként majdnem annyit kell kiadni, mint a vázért.
Szerencsére a mikroszkóphoz nem kell objektív a gépre.

Válasz

Pintér Csaba üzente 9 éve

István! Neked csak annyit válaszolnék, hogy ma egy MILC-gép már nem elérhetetlen árú (a belépő DSLR sem). Én pl. csak azért váltottam a "Panasonic G2" - MILC gépemrő la szintén "Pana.G6"-ra, mert azon van elektromos zár is, és az igazán nagy nagyításoknál ez jobb. Így most árulom a G2-t - ahogy mondani szokták - (előre bocsánat) - sz@rért-húgyért... Ilyen a technika, fejlődik... S ha akarunk valamit, akkor nekünk is "fejlődnünk" kell.
Még valamit! A speciális és többszörös, jó megvilágítás iszonyatosan fontos! Sajnos ehhez nem elégséges az asztali lámpa, még ha 3 van belőle, akkor sem. Ezt kemény tapasztalatból mondom! Talán már írtam, én a beállításokkal és a megvilágításokkal 10x, 20x annyi időt eltöltök, mint magával az exponálásokkal! Ez van! Szia.

Válasz

Pintér Csaba üzente 9 éve

Szia Drusza! Messze nem kívánok veled vitatkozni, mindössze egy dolgot emelnék ki. Kérdésem: miért használnak kivétel nélkül a "nagy" rétegfotósok (MO-on pl. Nikola Rahme, Márkus Róbert, ill a külföldiek is kivétel nélkül!) DSLR, azaz tükrös gépeket a mikrofotózáskor? Nos?

Válasz

Gácsi István üzente 9 éve

Köszönöm az értő hozzászólásod !
Tulajdonképpen tényleg nem olyan rossz ez a mikroszkóp kamera, mert egysejtűeket, sőt baktériumokat is remekül, a számítógép nagy monitorán figyelve, kényelmesen lehet vele fotózni, videózni.
Akkor kezdtem elégedetlenkedni vele amikor rovarfotózással próbálkoztam, és a mikroszkópban látott kép sokkal szebb volt, mint amit a kamera készített.
A világítás beállítását pedig, hogy a monitoron jól mutasson a kép, nagyon kimerítő dolognak találtam.
Az élességsorozatokat meg hiába készítettem sok képből (majdhogynem mikrononként haladva a mélységben) ez nem pótolta a kamera felbontását, emiatt a Picolay program is sokszor "elégedetlenkedett" mismásolt, maszatolt.
Úgyhogy mivel a rovarfotózást nagyon macerásnak találtam, de beruházni már nem akarok, megmaradok a kedvenc papucsállatkáimnál :)

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 9 éve

Nem a mikroszkóp kamerával van a gond. Az olyan, amilyen. Ezek a mikroszkópok (a tied is, meg az enyém is) olyanok, hogy oda képezik le a tárgyat, ahol a kamera szenzora van, és akkora méretben, mint amekkora a szenzor mérete. Ha odateszel egy milcet, vagy egy dslrt, amelyeknek jóval nagyobb a szenzoruk, akkor mi lesz?
Ha nagyon elégedetlen vagy - a szerintem remek - kameráddal, akkor keress inkább egy olyan kompakt kamerát, ami hasonló szenzor méretű, csak jobb felbontású és gyorsabb. Azt kellene valahogy a mikroszkóphoz applikálni. (ki kell operálni az optikát a fényképezőből, és valami ügyesen rászerelt toldalékkal a mikroszkópba tolni)

Válasz

Gácsi István üzente 9 éve

Már rájöttem én is, hogy jobb lett volna egy levehető objektíves fényképezőgépre beruházni mikroszkópkamera helyett.
Ha meg ilyen plusz megvilágításra van szükségem, akkor összeszedem a lakásban található lámpákat :)

Válasz

Pintér Csaba üzente 9 éve

Aha! Most elárultad, mivel és hogyan dolgozol... Werk-fotó félig, mert Te még nem vagy rajt.
Én nem asztali lámpákat használok, hanem speciális, hajlékony szárú direkt mikroszkópos spot fényeket. Továbbá nem monitoron nézem a képet, hanem a gép LCD-jén állítok be mindent. A komoly fényképezőgép miatt ezt a módszert jobbnak tartom - de már erről azt hiszem írtam valamikor. Üdv.!

Válasz